آنوریسم آئورت شکمی و رژیم غنی از میوه
پزشک شما

آنوریسم آئورت شکمی و رژیم غنی از میوه

24 دی 1393

آنوریسم آئورت شکمی یک برآمدگی در دیواره قسمت پایین آئورت ( رگ خونی بزرگی که خون را به بدن می رساند) می باشد. آئورت از قلب تا شکم امتداد دارد و از آنجا که آئورت تامین کننده اصلی خون بدن است،
پاره شدن آنوریسم آئورت شکمی می تواند باعث خونریزی تهدید کننده حیات شود. غربالگری سونوگرافی می تواند این بیماری را تشخیص دهد.
بر اساس یک مطالعه طولانی مدت خوردن میوه می تواند خطر ابتلا و گسترش آنوریسم آئورت شکمی را کاهش دهد.
در این مطالعه محققان 80000 نفر 46 تا 84 ساله را به مدت 13 سال مورد بررسی قرار دادند که از بین آنها 1100 نفر به آنوریسم آئورت شکمی مبتلا شدند که در 222 نفر از آنها  پارگی آئورت شکمی رخ داد.
بر اساس این مطالعه که در مجله Circulation به چاپ رسیده است افرادی که در طول روز 2 وعده میوه استفاده می کنند 31% کمتر در خطر ابتلا به آنوریسم آئورت شکمی قرار دارند همچنین در این افراد خطر پارگی آئورت شکمی  39% کمتر از سایرین می باشد.
به گفته مححقان مصرف زیاد میوه ها ممکن است به جلوگیری از بسیاری از بیماری های عروقی کمک کند و این  مطالعه نشان می دهد که کاهش خطر آنوریسم آئورت شکمی در میان این مزایا قرار دارد. سطح بالای آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها با کاهش التهاب، سبب محافظت در برابر آنوریسم آئورت شکمی می شود. با این حال، آنها دریافتند که خوردن مقدار زیادی سبزیجات، که آنها نیز غنی از آنتی اکسیدان ها هستند، خطر ابتلا به آنوریسم آئورت شکمی را کاهش نمی دهد چرا که سبزیجات فاقد بعضی از انواع آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها هستند البته این نتایج موید رابطه علت و معلولی نیست. علاوه بر این مطالعات دیگر نشان داده اند که خوردن میوه ها و سبزیجات خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، دیابت نوع 2، فشار خون بالا و چندین سرطان را کاهش می دهد.
نکته عملی: بر اساس این مطالعه می توان نتیجه گرفت که مصرف میوه باید در برنامه روزانه قرار گیرد چراکه علاوه بر مزایای مختلفی که در کاهش بیماریها دارد از خطر مرگ بر اثر پارگی آئورت شکمی  جلوگیری می کند.


منبع:

Circulation, news release, Aug. 19, 2013
 

تعداد بازدید: 2870
کلمات کلیدی:  میوه آئورت شکمی 

نظرات کاربران

ارسال نظر

Captcha