باخوردن  صبحانه لاغر شوید!
پزشک شما

باخوردن صبحانه لاغر شوید!

16 شهریور 1393

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی به حساب می‌آید و کسانی که این وعده غذایی را در برنامه روزانه خود می‌گنجانند، از سلامت بیشتری در طول زندگی خود برخودارند. بسیاری از تحقیقات که پیش از این انجام شده‌اند نشان می‌دهند که صرف صبحانه می‌تواند از افزایش وزن جلوگیری کند.
محققین برای نخستین بار به بررسی تاثیر مصرف صبحانه (در افراد جوان که عادت به حذف صبحانه داشتند) بر میزان اشتها در طول روز و خوردن تنقلات شبانه پرداختند.
در این مطالعه که اخیرا انجام شده است و در American Journal of Clinical Nutritionبه ثبت رسیده است 20 دختر نوجوان دچار اضافه وزن بین سنین 18-20 که وعده صبحانه را حذف می کردند انتخاب شدند و به آنها رژیم پر پروتئین شامل تخم مرغ،گوشت گاو بدون چربی و یا پروتئین های نرمال صبحانه که در غلات آماده صبحانه موجود است داده شد. هر دو نوع صبحانه شامل 350 کالری بود و از لحاظ میزان چربی و قند همسان شد به علاوه صبحانه پر پروتئین حاوی 35 گرم پروتئین بود.
از شرکت کنندگان علاوه براینکه خواسته شد پرسشنامه ای را تکمیل کنند، یک نمونه خون در طول روز و یک اسکن مغزی پیش از شام گرفته شد.این اسکن مغزی به ردیابی سیگنال های مغزی که سبب ایجاد انگیزه در کنترل محرک های غذایی و رفتارهای غذایی می شود پرداخت.
 مشاهده گردید مصرف صبحانه پر پروتئین منجر به افزایش احساس سیری همراه با کاهش عملکرد مغز می شود که این امر سبب کنترل اشتهای زیاد خواهد شد علاوه براین افرادی که صبحانه حاوی پروتئین زیاد مصرف کردند نسبت به افرادی که یک صبحانه نرمال داشتند یا آن را حذف کرده بودند مصرف تنقلات چرب و شیرین کمتری داشتند.
در ضمن افرادی که تمایل به به مصرف تنقلات چرب یا بسیار شیرین داشتند با مصرف یک صبحانه پر پروتئین سبب به تاخیر انداختن میل به غذا خوردن در خود گردیدند.
ولیکن افرادی که تا به حال به صورت نرمال وعده صبحانه را حذف می کردند ممکن است در مورد مصرف این وعده بسیار بی میل باشند جای نگرانی نیست زیرا محققین اظهار می دارند که این امر تنها 3 روز به طول خواهد انجامید و پس از آن بدن خود را با وعده صبحانه تطبیق می دهد.
در این بررسی برای تهیه یک صبحانه پر پروتئین از گوشت گاو به عنوان مثال به شکل سوسیس استفاده شد علاوه براین از تخم مرغ نیز برای تهیه نان ها استفاده کردند ولیکن می توان از محصولات دیگر مانند ماست و پنیر هم در وعده صبحانه بهره برد تا میزان پروتئین دریافتی به 35 گرم برسد.
نکته عملی: یافته های حاصل از این مطالعه نشانگر این مطلبند که مصرف صبحانه پر پروتئین یک استراتژی بالقوه جهت جلوگیری از پرخوری و بهبود کیفیت رژیم غذایی افراد به وسیله جایگزینی تنقلات ناسالم با یک صبحانه با کیفیت بالا می باشد.
منبع:
American Journal of Clinical Nutrition, 2013; 97 (4): 677
 
تعداد بازدید: 2160

نظرات کاربران

ارسال نظر

Captcha