تاثیر ویتامین ها و مواد معدنی در پیشگیری از بروز گلوکوم (آب سیاه)
پزشک شما

تاثیر ویتامین ها و مواد معدنی در پیشگیری از بروز گلوکوم (آب سیاه)

28 آبان 1395

بهترین راهکار برای اطمینان از دریافت کافی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز پیروی از یک رژیم غذایی متعادل شامل میوه ها و سبزیجات است. میوه ها و سبزیجات منبع اصلی کاروتنوئیدها بوده و درنتیجه برای حفظ سلامت چشم ها سودمندند. برخی میوه ها و سبزیجات که دارای مقادیر بالای ویتامین های A و C هستند خطر بروز گلوکوم (آب سیاه چشم) را کاهش می دهند. میوه ها و سبزیجات مفید برای بینایی عبارتند از: کلم، کلم پیچ، اسفناج، کرفس، هویج، هلو، تربچه، لوبیاسبز و چغندر.
از آنجاکه استرس اکسیداتیو با آسیب عصب بینایی در بیماری گلوکوم مرتبط است، آنتی اکسیدان ها می توانند از بروز آسیب بیشتر در این بیماران جلوگیری نمایند. منابع غذایی آنتی اکسیدان ها عبارتند از: انار، انواع توت ها، شکلات تیره، چای سبز و سیاه، لیکوپن موجود در گوجه فرنگی، سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و دانه بزرک.
به طور کلی به بیماران مبتلا به گلوکوم توصیه می شود به عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم از مواد غذایی سرشار از مواد مغذی مانند میوه ها و سبزیجات استفاده کنند. هر گونه کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی نیز می تواند با مکمل هایی که حاوی ویتامین A، C و E و ویتامین های گروه B و نیز مواد معدنی مانند منیزیم، کلسیم و روی است جبران شود. اما شواهد قانع کننده ای در مورد اثربخشی مکمل ها در پیشگیری از بروز گلوکوم وجود ندارد. با این حال، می توان به بیمارانی که از دریافت تمام مواد مغذی مورد نیاز اطمینان ندارند مصرف مکمل را پیشنهاد داد.
منبع:


Glaucoma Research Foundation, 2016

 

تعداد بازدید: 1450

نظرات کاربران

ارسال نظر

Captcha