پنیر و سلامت قلب!
پزشک شما

پنیر و سلامت قلب!

22 خرداد 1391

براساس تحقیقات به عمل آمده بیان شده است که در افرادی که مصرف پنیر بالایی دارند نسبت به یک رژیم نرمال میزان LDL   کلسترول بالایی نداشتند. محققیقن بر این عقیده اند که مصرف پنیر در مقایسه با دریافت کره با مقادیر یکسان از چربی سبب کاهش LDL  کلسترول خواهد شد، و در مقایسه با یک برنامه غذایی نرمال سبب افزایش LDLکلسترول نخواهد شد.

در مطالعه ای که اخیرا انجام شده است به بررسی و مقایسه تاثیرات پنیر وکره بر میزان چربی های خون پرداخته شده است. تعداد افراد مورد بررسی 50 نفر بودند که به 2 گروه تقسیم شدند 1-گروه مصرف کننده پنیر 2- گروه مصرف کننده کره.

در طول مطالعه افراد از لحاظ تغییرات وزنی کاملا تحت کنترل بودند وبه هردو گروه کره و پنیر تهیه شده از شیر گاو دادند که در مجموع 13 درصد از انرژی دریافتی روزانه شان از چربی بود.

مرحله اول مطالعه 6 هفته به طول انجامید و افراد مقادیر یکسانی پنیر یا کره استفاده کردند سپس یک دوره 14 روزه پاک سازی صورت گرفت و افراد از رژیم نرمال خود استفاده کردند ومجددا افراد به مدت 6 هفته گروه بندی شدند، ولیکن اینبار افرادی که در مرحله اول در گروه پنیر بوند، کره و افرادی که در گروه کره بودند اینبار پنیر مصرف کردند.

علی رغم مصرف چربی بیشتر نسبت به رژیم نرمال، گروه مصرف کننده پنیر هیچ گونه افزایشی در LDL  کلسترول یا کلسترول کل نداشتند، در صورتی که گروه مصرف کننده کره با وجود اینکه افراد یکسانی بودند میزان LDL کلسترول شان 17 درصد از حد نرمال بالاتر بود. به علاوه در گروه مصرف کننده پنیر میزانHDLکلسترول یا کلسترول خوب به آرامی نسبت به زمانی که کره مصرف می کردند پایین آمد، ولیکن نسبت به رژیم نرمال مقایسه ای صورت نگرفت.

محققیقن بر این عقیده اند که عوامل متعددی وجود دارد که سبب خواص متفاوت پنیر و کره می شود، یکی از این عوامل  میزان بالای کلسیم پنیر نسبت به کره است، که سبب دفع بیشتر چربی از دستگاه گوارش خواهد شد. توضیح دیگر وجود مقادیر بالای پروتئین در پنیر و فرایند تخمیر آن است که هردوی این عوامل سبب متفاوت بودن مسیر هضم کره و پنیر خواهد شد.

نکته عملی:متخصصین تغذیه استفاده از یک برنامه غذایی بر پایه دانه های کامل و سبزی و میزان متعادلی از چربی را توصیه می کنند. در مصرف لبنیات نیز برای حفظ سلامت قلب نیز توصیه به مصرف پنیر به جای کره می باشد.ولی حتی در مورد مصرف پنیر هم می بایست این اعتدال مد نظر قرار گیرد.

تعداد بازدید: 3030
کلمات کلیدی: قلب پنیر کره 

نظرات کاربران

ارسال نظر

Captcha