کدام فعالیت های ورزشی طول عمر را بیشتر افزایش می دهند؟
پزشک شما

کدام فعالیت های ورزشی طول عمر را بیشتر افزایش می دهند؟

15 فروردین 1396

مطالعات انجام شده طی چند دهه گذشته نشان می دهند که فعالیت بدنی فواید بسیاری برای سلامتی دارد. نشان داده شده که فعالیت های ورزشی سبب کاهش مرگ و میر در میانسالی و دوره های بعدی زندگی می شود. بااین حال، یافته ها در مورد اینکه کدام فعالیت ها به منظور افزایش طول عمر مفیدتر هستند، ناکافی است. بدین منظور در مطالعه حاضر 80306 نفر با میانگین سن 52 سال مورد بررسی قرار گرفتند. از هر شرکت کننده فعالیت هایی که طی 4 هفته گذشته انجام داده بودند، سوال شد. همچنین از آن ها سوال شد آیا شدت فعالیت بدنی به اندازه ای بود که سبب تعریق و تنگی نفس در آن ها شود یا خیر.
به طور کلی 44 درصد شرکت کنندگان میزان توصیه شده فعالیت بدنی را انجام می دادند. به طور متوسط هر فرد به مدت 9 سال پیگیری شد. در طول این مدت 8790 مورد مرگ رخ داد که 1909 مورد آن ناشی از بیماری قلبی یا سکته مغزی بود.
در مقایسه با شرکت کنندگانی که ورزش نمی کردند ورزش هایی که از راکت استفاده می کردند (مانند تنیس)، شنا، ایروبیک و دوچرخه سواری به ترتیب سبب کاهش خطر مرگ به میزان 47، 28، 27 و 15 درصد شدند. به طور شگفت انگیزی دوچرخه سواری، دویدن یا پیاده روی و فوتبال با پیشگیری از بیماری قلبی مرتبط نبود. 
هنگامی که شدت ورزش بررسی شد در برخی ورزش ها شدت بالاتر ورزش اثر مثبت بیشتری بر طول عمر داشت. اما در برخی از ورزش ها شدت کمتر نسبت به شدت بیشتر اثر سودمندتری داشت.
منبع:


Associations of specific types of sports and exercise with all-cause and cardiovascular-disease mortality: a cohort study of 80 306 British adults. British Journal of Sports Medicine, 2016.
 

تعداد بازدید: 811

نظرات کاربران

ارسال نظر

Captcha