سیستوسکوپی

Cystoscopyسیستوسکوپی فرآیندی است که از آن برای مشاهده درون مثانه و پیشابراه (مجرایی که ادرار را از مثانه به خارج از بدن هدایت میکند) استفاده می شود. طی سیستوسکوپی، پزشک از یک لوله تو خالی (سیستوسکوپ) مجهز به لنز برای بررسی دقیق پوشش مثانه و پیشابراه استفاده می نماید. سیستوسکوپ وارد پیشابراه می شود و به آرامی در مثانه پیشروی می کند.

ممکن است پزشک، سیستوسکوپی را در اتاق معاینه انجام دهد و از ژل بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن پیشابراه استفاده کند. یا احتمال دارد آن را به عنوان عمل سرپایی در نظر بگیرد و فقط از آرام بخش استفاده کند. یک انتخاب دیگر این است که سیستوسکوپی دربیمارستان و تحت بیهوشی عمومی اجرا شود. نوع سیستوسکوپی که خواهید داشت، به دلیل مراجعه تان بستگی دارد.
 

پزشکان از سیستوسکوپی برای تشخیص، پایش و درمان شرایطی که مثانه و پیشابراه را تحت تاثیر قرار داده، استفاده می کنند. دلایل معمولی که پزشک تان بنا به آنها سیستوسکوپی را پیشنهاد می کنند شامل موارد زیر می شوند:

 • بررسی علائم و نشانه های مثانه. سیستوسکوپی ممکن است در فهم دلایل نشانه ها و علائم مثانه مثل خون در ادرار، عفونت های مکرر مجاری ادراری، بی اختیاری، مثانه بیش فعال و دفع ادرار همراه با درد به پزشک تان کمک کند.

 

 • تشخیص بیماری ها و شرایط مثانه و مجاری ادراری. سیستوسکوپی ممکن است در تشخیص سرطان مثانه، سنگ مثانه و التهاب مثانه (cystitis) مورد استفاده قرار گیرد.

 

 • درمان بیماری های مثانه. ابزارهای مخصوص می توانند به منظور درمان بیماری مثانه، توسط سیستوسکوپ عبور داده شوند. به عنوان مثال، تومورهای خیلی کوچک مثانه ممکن است در حین سیستوسکوپی برداشته شوند.

 

 • تشخیص بزرگ شدن پروستات. سیستوسکوپی ممکن است تنگ شدن قسمتی از پیشابراه که از غده پروستات میگذرد را نشان بدهد ( مراحل ابتدایی هایپرپلازی پروستات).

 

در بعضی از موارد خاص، پزشک ممکن است از اورتروسکوپی برای بررسی مجاری ادراری تان به جز مثانه بصورت همزمان با سیستوسکوپی کمک بگیرد.

 

اگر شرایط زیر را تجربه کردید، به پزشک تان اطلاع دهید یا به نزدیک ترین اورژانس مراجعه کنید:

 • خون قرمز روشن در ادرار
 • تب بالاتر از 38 درجه سانتی گراد (100 درجه فارنهایت)
 • درد یا سوزش حین ادرار کردن اگر بیشتر از دو روز طول بکشد.

 

 


 


بیماری های مرتبط

سیستوسکوپی عوارض زیر را به همراه دارد:

 • عفونت. به ندرت، سیستوسکوپی می تواند جرم های درون مجاری ادراری تان را که باعث عفونت می شوند، نشان دهد. همچنین ممکن است طی سیستوسکوپی عفونت مجاری ادراری وخیم تر شود. در موارد مشخص، احتمال دارد که قبل و بعد از سیستوسکوپی برای پیشگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز شود.

 

 • خونریزی. ممکن است به دلیل سیستوسکوپی به اندازه ای خون در ادرار دیده شود. به ندرت، خونریزی ها جدی می شوند.

 

 • درد. سیستوسکوپی احتمال دارد منجر به درد شکمی و احساس سوزش هنگام دفع ادرار شود. در بیشتر افراد، این علائم خفیف هستند و رفته رفته پس از عمل کاهش می یابند.
   

یک سیستوسکوپی سرپایی ساده امکان دارد کمتر از 5 دقیقه طول بکشد. وقتی در بیمارستان با آرام بخش یا بیهوشی عمومی انجام می شود، سیستوسکوپی می تواند 10 تا 30 دقیقه به طول بینجامد. ممکن است سیستوسکوپی شما پروسه های زیر را به دنبال داشته باشد:

 • از شما خواسته می شود تا قبل از عمل، مثانه تان را خالی کنید. سپس روی یک تخت به پشت دراز خواهید کشید و زانوهایتان را خم خواهید کرد.

 

 • ممکن است به آرام بخش یا بیهوشی نیاز پیدا کنید یا نکنید. اگر شما آرام بخش بگیرید، خواب آلود خواهید شد و طی سیستوسکوپی ریلکس خواهید کرد، ولی همچنان هوشیار هستید.

 

 • اگر بیهوشی عمومی دریافت کنید، طی سیستوسکوپی هوشیار نخواهید بود. هر دو نوع داروها ممکن است از داخل ورید دست تان داده شوند.

 

 • پزشک سیستوسکوپ را وارد خواهد کرد. یک ژل بی حس کننده به پیشابراه تان مالیده خواهد شد تا هنگامی که سیستوسکوپ داخل می شود احساس درد نکنید. بعد از چند دقیقه صبر کردن برای بی حسی، پزشک تان با استفاده از کوچکترین اسکوپ ممکن، به دقت سیستوسکوپ را به درون پیشابراه فرو خواهد برد. اسکوپ های کوچک معمولاً برای جستجو کردن دلایل نشانه ها و علائم به کار می روند. اسکوپ های بزرگتر ممکن است برای نمونه برداری از بافت ها یا عبور ابزار جراحی به درون مثانه مورد استفاده قرار بگیرند.

 

 • پزشک تان پیشابراه و مثانه تان را بررسی خواهد کرد. وقتی که سیستوسکوپ از پیشابراه  عبور می کند و به سمت مثانه می رود، پزشک تمام این مسیر را بوسیله یک لنزی که انتهای سیستوسکوپ تعبیه شده، می بیند. لنز به مانند یک تلسکوپ برای بزرگ کردن پوشش سطحی پیشابراه و مثانه کار می کند. در بعضی از موارد، ممکن است پزشک یک دوربین مخصوص بر روی لنز قرار دهد تا بوسیله آن تصاویر بر روی پرده نمایش داده شوند.

 

 • پزشک مثانه تان را با یک محلول استریل پر می نماید. به محض اینکه سیستوسکوپ به مثانه برسد، پزشک آن را با یک محلول استریل پر می نماید. محلول باعث باد کردن مثانه شده  و به پزشک اجازه می دهد تا دید بهتری داشته باشد. وقتی که مثانه تان پر شد، ممکن است احساس کنید که نیاز به ادرار کردن دارید. به محض اینکه سیستوسکوپی شما کامل شود، به شما اجازه داده می شود تا مثانه تان را خالی کنید.

 

 • ممکن است پزشک تان از بافت نمونه برداری کند یا عمل دیگری را نیز انجام دهد. بسته به وضعیت تان، احتمال دارد دکتراز بافت تان برای آزمایشگاه نمونه برداری کند یا اعمال متنوع دیگری را در حین سیستوسکوپی انجام دهد.

 

بعد از سیستوسکوپی
بعد از سیستوسکوپی، احتمال دارد که مرخص شوید و به خانه بروید. اگز آرام بخش یا بیهوشی عمومی دریافت کرده باشید، ممکن است از شما خواسته شود در ریکاوری بمانید تا اثرات  داروها، کامل قبل از ترک بیمارستان از بین برود.

 

عوارض جانبی محتمل بعد از سیستوسکوپی:

 • خونریزی از پیشابراه تان، که ممکن است به رنگ صورتی روشن در ادرار یا دستمال توالت تان دیده شود.
 • احساس سوزش هنگام ادرار کردن
 • تکرر ادرار برای یک یا دو روز بعد

 

می توانید از بعضی عوارض خلاص شوید اگر:

 • برای کاهش درد، یک حوله گرم و نمناک را در دهانه پیشابراه تان نگه دارید. درصورت نیاز دوباره تکرار کنید.

 

 • دوش گرم بگیرید. اگرچه در بعضی موارد، ممکن است پزشک تان از شما بخواهد که به حمام نروید. اگر نگرانی در این مورد دارید با پزشک تان تماس بگیرید.

 

 • آب بنوشید تا مثانه تان پاک شود. این کار ممکن است از حس ناراحتی تان نیز بکاهد. سعی کنید 16 اونس (473 میلی لیتر) آب هر ساعت طی دو روز اول بعد از سیستوسکوپی تان بنوشید.

 

درصورت نگرانی بعد از سیستوسکوپی با پزشک تان تماس بگیرید.


برای آماده شدن برای تست سیستوسکوپی، تیم مراقبت از سلامت شما ممکن است از شما بخواهد:

 •  اگر پزشک تان تجویز کرده است، از آنتی بیوتیک استفاده کنید. در موارد مشخص، پزشک تان ممکن است قبل و بعد از سیستوسکوپی به شما آنتی بیوتیک بدهد. این موارد شامل این افراد می باشد: کسانی که دارای عفونت فعال مجاری ادراری هستند و اشخاصی که بدن شان به شدت در حال مقابله با عفونت می باشد.

 

 • برای خالی کردن مثانه تان صبر کنید. در شرایط خاص، پزشک تان آزمایش ادرار قبل از سیستوسکوپی تجویز می کند. صبر کنید تا به آزمایشگاه برسید سپس مثانه تان را خالی نمایید.

 

برای آرام بخش یا بیهوشی آماده شوید
اگرقرار است طی سیستوسکوپی آرام بخش یا بیهوشی عمومی داخل وریدی دریافت کنید، شرایطی برای بهبود شما از پیش برنامه ریزی شده است. برای آماده شدن می توانید:

 • بهتر است که خودتان رانندگی نکنید، پس از یکی بخواهید تا شما را به خانه برساند.

 

 • برنامه آن روزتان را خالی کنید. بعد از عمل استراحت کنید. از فعال بودن در ادامه روز خودداری نمایید. ممکن است نیاز به مرخصی گرفتن از کارتان داشته باشید. شاید حس کنید که حال تان خوب است، اما قضاوت و عکس العمل هایتان آرام خواهد بود.

 

 •  از کسی بخواهید که کنارتان بماند. یک دوست یا فامیل در کنارتان داشته باشید یا از او بخواهید که شما را در طول روز چک کند.
   

از دکتر معالج تان بپرسید که چه موقع می توانید از نتایج سیستوسکوپی تان مطلع شوید. در بعضی موارد، ممکن است بلافاصله بعد از عمل، پزشک تان در مورد نتایج با شما بحث کند. در موارد دیگر، دکترتان در معاینه بعدی راجع به نتایج با شما صحبت می کند. به عنوان مثال، اگر سیستوسکوپی شما شامل نمونه برداری (بیوپسی) برای تست سرطان مثانه نیز بوده است، پزشک نمونه را به آزمایشگاه خواهد فرستاند. وقتی که آزمایش ها کامل شدند، پزشک تان شما را از نتایج مطلع می کند.