پروتئین واکنشگر سی

C-reactive protein test (CRP)پروتئینی قابل اندازه گیری در خون است که در هنگام التهاب در بدن افزایش می یابد. پزشک شما ممکن است سطح CRP خون شما را بعد از جراحی، در طی درمان عفونت و سایر مشکلات پزشکی اندازه گیری کند.

تست CRP می تواند شاخصی برای ارزیابی خطر بیماری عروق کرونر باشد، حالتی که در آن شریانهای قلب شما باریک می شوند و میتواند منجر به حمله ی قلبی شود. البته انجام تست CRP برای تشخیص بیماری قلبی در همه ی افراد مناسب نیست. بنابر توصیه ی انجمن قلب آمریکا، تست CRP برای غربالگری بیماری عروق کرونر در عموم مردم توصیه نمی شود و ممکن است بنا بر انتخاب های شیوه ی زندگی و سلامتی شما، برای تشخیص بیماری قلبی به شما کمکی نکند.

این تست با یک آزمایش ساده ی خون انجام می گیرد و برخی محققان بر این باورند که حتی با افزایش سطح CRP در خون، احتمال سکته یا حمله ی قلبی کم است.

تست CRP برای اندازه گیری التهاب انجام می شود. پزشک شما ممکن است برای موارد زیر CRP را چک کند:

  • خطر بیماری عروق کرونر
  • آسیب حاصل از حمله ی قلبی
  • بیماری التهابی روده
  • بعضی موارد آرتریت
  • بیماری التهابی لگن
  • لوپوس
  • التهاب بعد از عمل جراحی

 

تست CRP برای بیماری قلبی:

CRP ممکن است برای بیماری قلبی یک عامل خطر باشد. به نظر می رسد اگر رگهایتان تنگ شود سطح CRP در خون افزایش می یابد. تست CRP به پزشک شما دقیقاً نمی تواند بگوید که محل التهاب کجاست، اگرچه این امکان وجود دارد که CRP بالا به علت وجود التهاب در جایی به جز قلب باشد.

بنابر نظر انجمن قلب آمریکا، این تست بیشتر برای افرادی مفید است که دارای خطر متوسط (خطر 10 تا 20 درصدی) حمله قلبی در 10 سال آینده هستند. این سطوح خطر، ارزشیابی جهانی سطح خطر بر مبنای انتخاب ها در زندگی، سابقه ی خانوادگی و شرایط سلامتی فعلی است. افراد با خطر کم حمله قلبی، منفعت کمتری از این تست می برند و افراد با خطر بالا، بهتر است دنبال درمان و راههای پیشگیری باشند، جدای از اینکه نتیجه این تست چقدر بالاست.

 

 


بیماری های مرتبط

خطر کمی در انجام تست CRP وجود دارد. ممکن است محل خونگیری کمی دردناک شود. بندرت، ممکن است محل خونگیری عفونی شود و این خطرات هیچ تفاوتی با مواقع دیگر خونگیری برای سایر آزمایشات ندارند.


در حین آزمایش

تست CRP یک تست خونی است. اگر تست خود را همراه با سایر آزمایشات مثل تست کلسترول خون انجام می دهید بهتر است صبح زود آن را انجام دهید، زیرا برای تست کلسترول باید ناشتا باشید. خون معمولاً از ورید بازو گرفته می شود. قبل از خونگیری محل آن را با محلول ضد عفونی کننده تمیز کرده و یک باند لاستیکی بر بالای بازویتان بسته میشود. این مسئله باعث پرشدن ورید شما از خون می شود.

بعد از وارد شدن سوزن به دستتان، مقدار کمی خون در سرنگ جمع می شود. بعد از آن باند باز می شود تا خونگیری ادامه یابد. یکبار خونگیری کافیست و بعد از آن محل خونگیری با چسب پوشانده می شود.

تمام این مراحل چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد و تقریبا بدون درد است.

 

بعد از آزمایش

هیچ ملاحظه خاصی بعد از انجام این آزمایش برای شما وجود ندارد و میتوانید تا منزل رانندگی کرده و همه ی کارهای روزانه تان را انجام دهید.

چند روز طول میکشد تا نتایج آزمایش آماده شود و پزشک برای شما نتایج آن را توضیح خواهد داد. اگر شما این تست را برای ارزیابی میزان خطر حمله قلبی انجام میدهید بهتر است بدانید که CRP تنها یکی از عوامل خطر برای بیماریهای  عروق کرونر است و اگر تست شما نشان دهد که میزان CRP خونتان بالاست، این مسئله الزاماً به این معنی نیست که شما در معرض خطر رو به افزایش بیماری عروق کرونر هستید. پس با پزشکتان در مورد سایر عوامل خطر و راههای پیشگیری از بیماری قلبی - عروقی و حمله قلبی صحبت کنید.


هیچ آمادگی خاصی برای تست CRP وجود ندارد، مگر نیاز به آزمایشات دیگر برای تشخیص میزان خطر حمله قلبی باشد. پس قبل از انجام تست CRP با پزشکتان در مورد اینکه نیاز به سایر آزمایشات خونی هم دارید یا خیر صحبت کنید.

برخی داروها مثل قرصهای پیشگیری از بارداری، استاتین ها، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDS) شامل ایبوپروفن (advil,motrin …)  و استامینوفن  میتوانند بر سطح خونی CRP تاثیر بگذارند. پس اگر این داروها را استفاده میکنید با پزشکتان در میان بگذارید.


پزشکتان نتایج آزمایش را برای شما توضیح خواهد داد و اگر شما این تست را برای ارزیابی میزان خطر بیماری قلبی انجام داده اید، چند سطح خطر وجود دارد:

  • خطر کم: میزان CRP کمتر از 1 میلی گرم در دسی لیتر
  • خطر متوسط: میزان CRP بین  1 تا 3 میلی گرم در دسی لیتر
  • خطر بالا: میزان CRP بیشتر از 3 میلی گرم در دسی لیتر

 

به خاطر داشته باشد که این سطح  های خطر، معیار نهایی برای میزان خطر شما نیستند زیرا هنوز مخالفتها و انتقادهایی برای در نظر گرفتن میزان CRP بالا به عنوان عامل خطر وجود دارد.

آزمایشی با نتیجه ی CRP بالاتر از 8 میلی گرم در دسی لیتر علامت یک التهاب یا عفونت جدی است و شما باید با پزشکتان برای بررسی سایر مشکلات پزشکی تان صحبت کنید. احتمالاً پزشکتان برای شما آزمایشات دیگری مثل سطح کلسترول خون، تست استرس یا آنژیوگرام عروق را برای بررسی بهتر عروق شما پیشنهاد می کند و البته ممکن است بعضی تغیرات در شیوه ی زندگی یا داروهایتان را نیز برای کاهش خطر بیماری قلبی پیشنهاد دهد.